۶ راهکار برای داشتن رمز عبور امن تر

۱۳۹۵-۰۸-۲۹

۶ راهکار برای داشتن رمز عبور امن تر


در این مقاله ۶ راهکار برای داشتن رمز عبور امن تر را به شما معرفی میکنیم.

راهکارهایی که به کمک آنها می توانید یک رمز عبور امن تر داشته باشید، زمانی برای شما اهمیت بیشتری پیدا می کند که در مواجه با هکرها باشید.

یک رمز عبور قوی تر به امن تر نگهداشتن اطلاعات شما کمک شایانی می کند. اگر رمز عبوری که استفاده می کنید رمز عبور ساده ای باشد شما خود و اطلاعاتتان را در معرض خطر هکر ها قرار می دهید. مثلا کارت اعتباری شما می تواند توسط دیگران مورد استفاده قرار بگیرد. برای جلوگیری از این کار بهتر است رمز عبور یا همان پسورد خود را امن نمایید.

حتما تا کنون، همه شما عزیزان اطلاعاتی را در مورد اینکه چگونه می توانید رمز عبور خود را قوی تر سازید ، مقالاتی خوانده اید. مقالاتی که در آنها به شما توصیه می شود که در رمز عبورتان هم عدد و هم کاراکتر و سیمبول استفاده کنید.

دکتر برد کلونتز روانشناس مالی است که قصد دارد به کمک شرکت Chase به توسعه روش های پیشگیرانه از جعل هویت کمک کند، می گوید:

بر اساس مصاحبه ها و گزارش هایی که از مردم عادی به دست آمده است، این موضوع روشن می شود که اکثریت مردم برنامه و ذهنیتی برای ایجاد رمز عبورهای قوی ندارند یا اینکه نمی دانند در این زمینه باید چه کاری انجام دهند.

در هر صورت، فکر می کنم الان زمان آن رسید هاست که از اطلاعات و حساب های بانکی خود محافظت کنید و آن ها را از شر افراد سودجو حفظ کنید. روش های زیر به شما کمک می کند که به امنیت بیشتری دست یابید:

  • از رمز های عبور طولانی تری استفاده کنید.

زمانی رمز عبور های ۶ تا ۸ کاراکتر، قوی و مناسب به نظر می رسید اما امروزه طول یک رمز عبور قوی باید بین ۱۲ تا ۱۴ کاراکتر باشد. زمانی که شما از پسورد های طولانی تری استفاده می کنید، احتمال هک شدن آن کمتر و کمتر می شود.

هرچه تعداد کاراکترهای رمز عبور کمتر باشد، حدس زدن آن آسان‌تر خواهد بود؛ بخصوص برای هکرهایی که تکنولوژی‌های لازم را برای انجام این کار دارند. اما هنگامی که از پسوردهای طولانی و پیچیده استفاده می‌کنید، همان هکر با همان تکنولوژی‌ها، احتمالا نمی‌تواند رمزتان را حدس بزند و او نیز باید از فناوری‌هایی پیشرفته‌تر بهره ببرد.

  • از کاراکتر Space یا فاصله استفاده کنید.

کاراکتر فاصله یا Space به پیچیده تر شدن رمز عبور شما کمک می کند ودستیابی به اطلاعات شما سخت تر می شود. همچنین، این کاراکتر زمانی می آید که شما از یک جمله به جای یک کلمه در متن خود استفاده می کنید و باعث می شود که آن عبارت بیشتر در ذهن شما بماند.

  • رمزهای عبور ساده و قابل حدس زدن را فراموش کنید!

رمزهای عبور ضعیفی نظیر ۱۲۳۴۵ و کلمه‌ی password همچنان از جمله رایج‌ترین رمزهای‌ عبوری هستند که بسیاری از کاربران از آن‌ها استفاده می‌کنند. همچنین از به‌کار گرفتن اطلاعاتی که هر کسی می‌تواند با یک جستجوی ساده در مورد شما در اینترنت پیدا کند، خودداری کنید؛ مواردی از جمله نام، تاریخ تولد، نام همسر، نام حیوان خانگی یا هر چیز دیگری که به‌راحتی توسط دیگران قابل‌ تشخیص و حدس زدن باشد. همچنین اطلاعاتی را که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته‌اید؛ نباید در رمزهای عبور خود استفاده کنید.

قربانی بودن در یک کلاه‌برداری مالی، می‌تواند یک تجربه‌ی بسیار نا‌خوشایند باشد. وقتی که می‌توان با رعایت کردن چند مورد ساده امنیت خود را به میزان قابل‌توجهی افزایش داد؛ چرا با انجام ندادن این کار خود را در معرض خطر قرار دهیم؟

  • به جای استفاده از کلمات از جملات استفاده کنید.

بسیاری از متخصصان می‌گویند اگر در انتخاب رمزهای عبور خود به‌جای استفاده از کلمات از جملات بهره ببریم؛ باعث خواهد شد تا امنیت آن افزایش یابد و درواقع در این حالت یک پسورد پیچیده را انتخاب کرده‌ایم. به عنوان مثال عبارت summertimeandthelivingiseasy بهتر از summer1 است.

 بهتر است اعداد، حروف بزرگ و کوچک و کاراکترهای مختلف را در کنار جملات بکار ببرید تا رمزهای عبورتان پیچیده‌تر شوند. بدین طریق یک رمز خوب می‌تواند چیزی شبیه به این عبارت باشد: $summerT1meAndTheLivingIsEasy

آنچه گفته شد؛ یک روش بسیار خوب برای انتخاب پسوردهای امن و یکتا و پیچیده است.

  • در حفظ رمز عبور ایمیل خود کوشا باشید و آن را نادیده نگیرید.

هنگامی که صحبت در مورد امنیت رمز عبور به میان می‌آید؛ معمولا مواردی از جمله رمز حساب‌های بانکی، کارت‌های اعتباری و دیگر اطلاعات مهم و حساس به ذهن می‌رسند. اما رمز عبور ایمیل در این بین نادیده گرفته می‌شود. در حالی که دسترسی به ایمیل احتمالا باعث خواهد شد تا بسیاری از حساب‌های کاربری فرد نیز با خطر هک شدن مواجه شوند.

از آنجا که معمولا ایمیل یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها برای بازیابی رمز عبور سایر حساب‌های کاربری است؛ باید سعی کنید تا آنجا که امکان دارد یک رمز عبور امن و قوی برای آن تعیین کنید. به عبارتی می‌توان ایمیل را راه دسترسی به بسیاری از اطلاعات کاربر و نیز رمز عبور سایر حساب‌های کاربری وی دانست.

  • از رمز عبور های متفاوتی استفاده کنید.

اگر شما هم مثل بسیاری از افراد، از یک رمز عبور مشابه برای تمامی حساب‌های کاربری‌تان استفاده می‌کنید؛ در واقع شاه‌کلیدی برای هکر محیا کرده‌اید که در صورت دسترسی به آن، وی می‌تواند به همه‌ی حساب‌های شما دسترسی داشته باشد. متخصصان امنیتی پیشنهاد کرده‌اند که در هر ۶۰ تا ۹۰ روز، نسبت به تغییر رمز عبور خود اقدام کنید. اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که در این شرایط باید رمز عبور جدید خود را هم از نوع امن و پیچیده تعیین کنید. اگر رمز جدیدتان آسان‌تر از رمز عبور کنونی شما باشد، بهتر است در کل این کار را انجام ندهید.

تنبلی را کنار بگذارید و با روش های گفته شده از دارایی های مجازی خود محافظت کنید. آثاری که هک اطلاعات می تواند برای شما داشته باشد، بعد از آن اتفاق مشخص می شود و کاملا روشن است که خوب نخواهد بود.

آموزش, امنیت, دانستنیها, نرم افزار

پرسش یا نظر خود را برای ما بنویسید

خرسندیم از اینکه خواننده مطالب سایت لاژورد هستید. لطفا آنرا به اشتراک بگذارید تا دوستان شما نیز آنرا مطالعه نمایند.