کسپراسکی ویندوز را متهم به کار شکنی به نفع ویندوز دیفندر کرد!

۱۳۹۵-۰۸-۲۵

کسپراسکی ویندوز را متهم به کار شکنی به نفع ویندوز دیفندر کرد!


شکایت کسپراسکی از مایکروسافت

کسپر اسکی مایکروسافت را متهم کرد که به دلیل تسلط بر روی بازار نرم افزار ها ، به اشاعه راهکارهای امنیتی به نفع ویندوز دیفندر می پردازد.

کسپراسکی در شکایتی از مایکروسافت که به نهادهای بررسی آنتی‌تراست ارائه کرده است، مایکروسافت را به رقابتی نا عادلانه با کمپانی های فعال در زمینه آنتی ویروس و ترویج استفاده از Windows Defender متهم کرده است.

کسپراسکی با در درست داشتن چندین مدرک از فعالیت های اخیر مایکروسافت، و با شکایت در نهادهای بررسی آنتی تراست در اتحادیه اروپا و روسیه و سایر کشورها، شکایتی مبنی بر رویه های غیر رقابتی مایکروسافت در بازار ثبت کرده است. کسپراسکی ادعا می کند که مایکروسافت با بروزرسانی ویندوز ۱۰، پیش از ارائه این مدل نهایی، و تنها ۷ روز مانده به انتشار نسخه نهایی، از توسعه دهندگان مستقل خواسته بود که نرم افزارهای خود را برای این ویندوز به روزرسانی کنند.

همچنین، بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط کسپرسکی، با به‌روزرسانی سیستم‌عامل ویندوز به ویندوز ۱۰، مایکروسافت به‌صورت خودکار تمام نرم‌افزار‌های امنیتی غیرسازگار با ویندوز جدید را غیرفعال کرده و به‌صورت خودکار ویندوز دیفندر را نصب می‌کند. مایکروسافت به‌طور حتم این سیاست را در پی محافظت از سیستم کاربران به دلیل نبود یک نرم‌افزار امنیتی کارآمد روی ویندوز اعلام می‌کند.

یوجین کسپرسکی در این خصوص می‌گوید :

این برای ما مشهود شده است که مایکروسافت از قدرت خود در بازارهای سیستم عامل برای افزایش استفاده از راهکارهای امنیتی توصیه شده توسط خودش استفاده می کند تا از این طریق جلوی حضور محصولات توسعه یافته توسط توسعه‌دهندگان مستقل را در بازار بگیرد.

با وجود اندک زمانی که مایکروسافت برای بروزرسانی به توسعه دهندگان مستقل آنتی ویروس داده بود، آنها نرم افزار خود را به روز کردند. اما باز هم ویندوز پیشنهاد فعال کردن ویندوز دیفندر را به کاربران می دهد که در صورت قبول، به غیر فعال شدن آنتی ویروس های دیگر می انجامد.

کسپرسکی همچنین فرآیند آگاه شدن از اتمام گواهی استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی در ویندوز ۱۰ را بسیار سخت‌تر عنوان کرده است؛ به‌طوری‌که کاربران به‌راحتی قادر به کسب اطلاع از زمان باطل شدن گواهی نرم‌افزار امنیتی خود نبوده و ازاین‌رو ویندوز با اتمام گواهی اقدام به غیرفعال کردن نرم‌افزار موردنظر و فعال کردن ویندوز دیفندر می‌کند.

در پایان سال ۲۰۱۵ مایکروسافت ۱۶ درصد از بازار آنتی‌ویروس را در اختیار داشت. پس از مایکروسافت دو کمپانی Avast و Malwarebytes به ترتیب با در اختیار داشتن ۱۵ و ۱۱.۶ درصد قرار دارند. این اطلاعات برگرفته از آمارهای ارائه‌شده توسط OPSWAT است که بر اساس آن سهم کسپرسکی نیز ۴ درصد در نظر گرفته شده است.

کسپرسکی در پی آن است که با استفاده از قدرت نهادهای آنتی‌تراست، مایکروسافت را وادار کند تا نسخه‌های جدید سیستم عامل یا به‌روزرسانی‌های جدید را بسیار جلوتر از زمان انتشار رسمی در اختیار توسعه‌دهندگان مستقل قرار دهد تا از این طریق توسعه‌دهندگان بتوانند نرم‌افزار خود را با تغییرات جدید سازگار کنند.

همچنین کسپرسکی در تلاش است تا به مایکروسافت بقبولاند که در زمان ارتقا سیستم عامل به ویندوز ۱۰، کاربران را در مورد ناسازگاری نرم‌افزار‌ها مطلع کرده و از آن‌ها بخواهد تا نسخه‌ی سازگار با ویندوز ۱۰ را روی سیستم عامل نصب کنند؛ نه اینکه ویندوز ۱۰ به‌صورت خودکار به سراغ نصب ویندوز دیفندر برود. همچنین باید به درخواست این کمپانی برای تغییر روند فعال شدن ویندوز دیفندر اشاره کرد. کسپرسکی درصدد است تا مایکروسافت در زمان نیاز به فعال کردن ویندوز دیفندر، این موضوع را از طریق نمایش یک پیام کاملا روشن، از کاربر مورد سؤال قرار داده و کسب اجازه کند.

ویندوز دیفندر در مقایسه با سایر آنتی‌ویروس‌های موجود در بازار امکانات بسیار محدودی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. مایکروسافت در واکنش به اظهارنظر مدیرعامل کسپرسکی از دریافت نشدن اخطار یا نامه‌ای رسمی خبر داده است. مایکروسافت در پاسخ اقدامات خود در قبال نرم‌افزارهای امنیتی توسعه یافته توسط سایر کمپانی‌ها را ناکافی خوانده است و اعلام کرده که این نرم‌افزار‌ها به منظور کسب درآمد از کاربران هستند و در حالت پیش‌فرض کاربران در برابر تهدیدات امنیتی آسیب‌پذیر باقی می‌مانند.

اخبار, امنیت, دانستنیها, نرم افزار

پرسش یا نظر خود را برای ما بنویسید

خرسندیم از اینکه خواننده مطالب سایت لاژورد هستید. لطفا آنرا به اشتراک بگذارید تا دوستان شما نیز آنرا مطالعه نمایند.