تفاوت بین هارد اکسترنال و اینترنال

۱۳۹۵-۰۷-۱۱

تفاوت بین هارد اکسترنال و اینترنال

تفاوت بین هارد اکسترنال و اینترنال

آیا تا به حال به تفاوت هارد اکسترنال و اینترنال توجه کرده اید؟ آیا می دانید که کارآیی و نوع استفاده آنها از یکدیگر با هم چه تفاوتی دارد؟ ما در این مقاله قصد داریم شما را هر چه بیشتر و بهتر با تفاوت بین هارد اکسترنال و اینترنال آشنا کنیم و به شما کمک کنیم که بتوانید بهترین گزینه ممکنه را برای استفاده خریداری نمایید.

اصلی ترین تفاوت بین هارد اکسترنال و اینترنال ( هارد External و هارد Internal) در نوع استفاده ایست که ما برای آنها در نظر گرفته ایم.

– هارددیسک اینترنال (Internal HDD)

ذاتا برای استفاده در کیس کامپیوتر طراحی شده است و درون کامپیوتر به صورت ثابت قرار می گیرد. شما می توانید هارد اینترنال خود را به کامپیوترهای متعددی وصل کنید؛ اما باید این را بدانید که هارددیسک داخلی یا هارد اینترنال شما برای جا به جایی مداوم و مکرر ساخته نشده است. باز کردن و بستن هارد داخلی درون کیس، به مراتب زمان بیشتری را از شما خواهد گرفت. همچنین، ممکن است طی انجام این فرایند با مشکلات و درد سرهای خاص خود مواجه شوید.

– هارددیسک اکسترنال (External HDD)

برای استفاده دایم و جابجایی ساخته شده است. هارددیسک اکسترنال (External) با پورت USB یا Firewire به سیستم وصل می شود و بلافاصله پس از وصل شدن قابل استفاده است. خود هارد دیسک اکسترنال به دو دسته تقسیم می شود که عبارتند از :

  • پاسپورتی
  • رومیزی (دسکتاپی)

هارددیسک پاسپورتی تنها با یک کابل USB به دستگاه وصل می شود و اندازه آن به ابعاد یک پاسپورت کوچک است. یکی از مزایای ویژه هارددیسک اکسترنال پارسپورتی ، سبک بودن و قابل حمل بودن آن است. این مزیت برای کسانی که دائم در رفت و آمد هستند یک ویژگی مهم و بارز به حساب می آید.

هارددیسک رومیزی یا هارد دیسک دسکتاپی ، علاوه بر کابل یو اس بی که به برای انتقال داده به دستگاه وصل می شود، دارای یک آداپتور برق نیز می باشد که وظیفه آن تامین برق مورد نیاز هارداکسترنال است. این نوع هارددیسک اکسترنال ، برای کسانی که نیازی به جابجایی هارد اکسترنال خود ندارند، گزینه بسیار مناسب و کارآمدی است و به نوعی دستگاه ذخیره ساز مطمئن تری را برای ذخیره اطلاعات خود استفاده نموده اند.

هارد درایو اکسترنال واینترنال از نظر ساختار کاربردی و نحوه کارکرد با یکدیگر یکی هستند و تنها تفاوت آنها در ظاهر آنهاست که یکی از آنها در جعبه یا باکسی نگهداری می شود و دیگری درون کیس کامپیوتر یا درون لپ تاپ قرار می گیرد. قیمت هارددیسک های اکسترنال به دلیل قابی که دور آنها قرار گرفته است و به آنها حالت فانتزی تری داده است ، گران تر از نوع اینترنال آن است. وگرنه از نظر سرعت و کارکرد تفاوتی با یکدیگر ندارند. برخی از کاربران، به غلط تصور می کنند که به دلیل اینکه هارد اکسترنال خارج از کیس و در باکس کار می کند، سرعت بیشتری دارد که این تصور ، تصور اشتباهی است و این دونوع هارددیسک از نظر نوع کارکرد هیچ نوع تفاوتی با یکدیگر ندارند. در هارد اینترنال ، به دلیل اینکه از کابل SATA برای اتصال هارد دیسک به کامپیوتر استفاده می شود، سرعت انتقال اطلاعات بالاتر است. کابل USB و Firewire سرعت کمتری نسبت به کابل SATA دارند و بنابراین با سرعت کمتری اطلاعات به آنها منتقل می شود.

با توجه به توضیحات بالا و توضیح تفاوت بین هارد اکسترنال و اینترنال ، اکنون بهتر قادر خواهید بود که درایو مورد نظر خود را تهیه نمایید. به عنوان توضیه نهایی، از شما می خواهم که از هر کدام از هارددیسک ها بسته به کاربردی که برای شما دارند استفاده نمایید و قبل از خرید، به فاکتورهایی که برایتان مهم است توجه فرمایید.

تفاوت بین هارد اکسترنال و اینترنال
ارسال
امتیاز کاربران ۵ (۱ نظر)
آموزش, دانستنیها, مقالات, هارد فلش رم
تعداد 2 نظر

پرسش یا نظر خود را برای ما بنویسید

خرسندیم از اینکه خواننده مطالب سایت لاژورد هستید. لطفا آنرا به اشتراک بگذارید تا دوستان شما نیز آنرا مطالعه نمایند.