USB Type-C چیست و چرا به آن نیاز خواهید داشت

۱۳۹۵-۰۷-۰۳

USB Type-C چیست و چرا به آن نیاز خواهید داشت

USB Type-C

پورت جدیدی است که اپل بر روی مک بوک جدید خود تعبیه کرده است اما بهتر است بدانید که این پورت تنها استاندارد اپل نیست بلکه استاندارد جدید است که به مرور جایگزین پورت های دوست داشتنی قدیمی USB خواهد شد. USB Type-C با استانداردهای جدید مانند آنچه در USB 3.1 بود برای دستیابی به سرعت بالاتر و توان ارسال ازطریق USB برای شارژ تجهیزات ، سازگاری کامل دارد.

USB Type-C و شکل جدید کانکتور

USB Type-C پورت یا کانکتور فیزیکی جدید و باریکی است که استانداردهای جدید از قبیل USB 3.1 و ارسال توان (USB PD) را پشتیبانی می کند. از جمله آنها ، استانداردهای USB که شما با آن بیشتر آشنا هستید، USB Type-A می باشد که در USB 2 ، USB 1 و حتی در کانکتور جدید USB 3، شکل ظاهری آن ثابت مانده است. اندازه ی کانکتور USB3 بزرگ بود و فقط هم از یک طرف به دستگاه متصل می شد، به همین دلیل باید قبل از اتصال به دستگاه، از درست بودن جهت آن اطمینان حاصل می کردید. با این حال اگر دستگاه های دیگر می خواستند پورت USB داشته باشند! این پورت به دلیل اندازه ی بزرگی که داشت، بر روی تلفن های هوشمند، دوربین های دیجیتال، دسته های بازی و تمام دستگاه هایی که می خواستید با آنها از طریق پورت USB ارتباط برقرار کنید، قابل تعبیه نبود. به همین دلیل انواع دیگر این پورت از قبیل Micro و Mini تولید شدند.

مجموعه ی اشکال مختلف کانکتور USB که در سایزهای مختلف برای دستگاه های گوناگون وجود داشت، رو به پایان است. کانکتور USB Type-C استانداردی جدید است که اندازه ی آن بسیار کوچک است و تقریبا یک سوم سایز استاندارد قدیمی شده است. کانکتوری واحد که هر دستگاهی قادر به استفاده از آن می باشد. چه برای وصل کردن هارد اکسترنال به لپ تاپ و چه برای شارژ گوشی تلفن همراه با شارژر USB، فقط به یک کابل واحد نیاز دارید. این کانکتور کوچک به راحتی در دستگاه های موبایل جای می گیرد و همچنین می تواند بقیه دستگاه های شما را نیز به لپ تاپ متصل کند. کابل آن نیز در هر دو طرف دارای کانکتور USB Type-C می باشد. دیگر نیاز به کابل هایی با اشکال مختلف کانکتور نخواهید داشت و همچنین دستگاهها می توانند با صرفه جویی در فضا، کوچکتر و کوچکتر ساخته شوند.

پورت USB Type-C می تواند با استفاده از “مُد مبدل” تعداد زیادی از پورت های دیگر را نیز پشتیبانی کند. مثلا می توانید از این پورت خروجی HDMI، VGA، DisplayPort و کانکتور کوچک و بزرک USB Type A را دریافت کنید. همانطور که می بینید، تمام پورت ها تنها در یک پورت خلاصه شده اند. این پورت هم اکنون بر روی لپ تاپ اپل پیاده سازی شده است.

USB Type-C و USB 3.1

USB 3.1 استاندارد جدیدی از USB می باشد. پهنای باند USB 3 به صورت تئوری، ۵ گیگابیت بر ثانیه است در صورتیکه در واقعیت USB 3.1 به پهنای باند ۱۰ گیگابیت بر ثانیه رسیده است. یعنی پهنای باند ، دو برابر بیشتر شده است همانند نسل اول پورت Thunderbolt.

استاندارد USB Type-C مانند USB 3.1 نیست. USB Type-C فقط شکلی از کانکتور است و تکنولوژی پشت آن می تواند USB 2.0 یا USB 3.0 باشد. بعنوان مثال تبلت N1 نوکیا از یک کانکتور USB Type-C استفاده می کند اما پشت این کانکتور فیزیکی از استاندارد USB 2.0 استفاده شده و حتی USB 3.0 هم نمی باشد.

 دریافت و ارسال شارژ از طریق USB

قابلیت دریافت و ارسال شارژ در پورت های USB Type-C به خوبی بهینه سازی شده است. در حال حاضر دستگاه هایی همچون اسمارت فون ، تبلت و دیگر دستگاه های پرتابل اغلب از پورت USB برای شارژ باتری هایشان استفاده می کنند. یک اتصال USB 2.0 می تواند تا توان ۲٫۵ وات برای شارژدهی به دستگاه های جانبی ایجاد کند اما ممکن است لپ تاپ برای شارژ نیاز به ۶۰ وات توان داشته باشد.

قابلیت ارسال و دریافت شارژ بر روی پورت USB Type-C می تواند تا ۱۰۰ وات توان برای شارژ دستگاه های جانبی ایجاد کند. این پورت، دو طرفه می باشد، پس یک دستگاه هم می تواند برای شارژ دستگاهی دیگر، توان ارسال کند و هم برای شارژ خودش، توان دریافت کند و این ارسال و دریافت توان می تواند همزمان با رد و بدل کردن داده نیز باشد. مک بوک جدید اپل Apple MacBook و کروم بوک پیکسل Chromebook Pixel جدید گوگل ، هر دو از پورت USB Type-C برای شارژ استفاده می کنند که این می تواند پایان عمر تمام کابل ها و آداپتورهای شارژر لپ تاپ ها باشد. از این پس می توانید با استفاده از همان پاوربانک هایی که برای شارژ گوشی هوشمند خود استفاده می کنید، لپ تاپ خود را نیز شارژ کنید. همچنین شما می توانید لپ تاپ خود را به یک نمایشگر اکسترنالی که به برق متصل است، وصل کنید و همزمان که از آن استفاده می کنید، لپ تاپ خود را نیز از طریق آن شارژ کنید. همه اینها از طریق یک اتصال USB Type-C قابل استفاده شده است.

برای استفاده از این قابلیت باید دستگاه و کابل مورد نظر از ویژگی “دریافت و ارسال شارژ” پشتیبانی کنند و فقط داشتن یک پورت USB Type-C، به معنی پشتیبانی از ویژگی “دریافت و ارسال شارژ” نمی باشد.

پشتیبانی از استانداردهای قدیمى USB

همانطور که اشاره شد کانکتور فیزیکی USB Type-C از اشکال قدیمی USB پشتیبانی نمی کند، اما استاندارد پشت این کانکتور که می تواند USB2.0 یا USB 3.0 باشد، از مدل های قدیمی تر پشتیبانی می کند. در واقع شما نه می توانید دستگاه های USB قدیمی را به کانکتور جدید و کوچک USB Type-C متصل کنید و نه اینکه این پورت جدید را به USB های بزرگ قدیمی وصل کنید. اما این بدان معنا نیست که تمام دستگاه های قدیمی را باید دور بیاندازید. USB 3.1 هنوز از استانداردهای قدیمی USB پشتیبانی می کند ، پس شما فقط نیاز به یک مبدل دارید که در یک طرف آن کانکتور USB Type-C و در طرف دیگر آن شکل قدیمی کانکتور بزرگ USB قرار داشته باشد. از این طریق شما می توانید دستگاه های قدیمی خود را به کانکتور جدید USB Type-C متصل کنید.

در واقع بیشتر کامپیوترها هر دو پورت USB Type-C و USB Type-A را بر روی خودشان دارند همانند کروم بوک پیکسل جدید گوگل. از این رو شما قادر خواهید بود که با شیب ملایم به سمت کانکتورهای جدید USB Type-C حرکت کنید. اما اگر بر روی دستگاهی هر دو پورت وجود نداشت و فقط پورت USB Type-C وجود داشت، باز هم جای نگرانی نیست و شما می توانید با استفاده از یک مبدل کار خود را انجام دهید.

USB Type-C ارتقاء سزاواری است که موج آن بر روی مک بوک جدید اچل قابل مشاهده است اما نکته جالب اینست که این پورت تکنولوژی اختصاصی اپل نیست و در زمانی کوتاه بر روی گجت های بسیاری قابل مشاهده و عرضه خواهد شد. حتی ممکن است در آینده نزدیک این پورت جایگزین پورت Lightning در آیفون و آیپد شود.

برگرفته از HowToGeek

تکنولوژی, دانستنیها, کامپیوتر, لپ تاپ, مقالات, موبایل

پرسش یا نظر خود را برای ما بنویسید

خرسندیم از اینکه خواننده مطالب سایت لاژورد هستید. لطفا آنرا به اشتراک بگذارید تا دوستان شما نیز آنرا مطالعه نمایند.