۵ تکنولوژی جدید فیفا در جام جهانی ۲۰۱۸

۱۳۹۷-۰۳-۳۱

۵ تکنولوژی جدید فیفا در جام جهانی ۲۰۱۸

در طول سالهای اخیر ، شاخه های تکنولوژی تقریبا در همه حوزه های زندگی از جمله ورزش گسترش یافته است. فوتبال یکی از ورزش هایی است که متاسفانه در به کاربردن تکنولوژی کند پیشرفته کرده است. با این حال در جام جهانی  ۲۰۱۸ روسیه ، فناوری نقش مهمی را ایفا خواهد کرد. در اینجا ما ۵ تکنولوژی را که در جام جهانی روسیه مورد استفاده قرار می گیرد را به شما معرفی می کنیم :


۱- استفاده از «کمک داور ویدئویی» یا به‌ اختصار VAR

فیفا در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به‌منظور کمک به داوران از نوعی فناوری ویدئویی جدید به نام «کمک داور ویدئویی» یا به‌اختصار VAR بهره می‌گیرد. بر اساس گزارش فیفا، تیم VAR از اتاق متمرکز عملیات ویدئویی مستقر در مرکز پخش بین‌المللی در مسکو از داوران پشتیبانی می‌کند. اعضای این تیم از یک کمک داور ویدئویی، ۳ دستیار و ۴ متصدی پخش تشکیل شده است که از تصاویر ۳۳ دوربین پوشش‌دهنده‌ی بازی و همچنین از امکان دسترسی اختصاصی به دو دوربین مخصوص آفساید بهره‌مند هستند. علاوه بر این به‌منظور شفافیت بیش از پیش، دو دوربین بر عملکرد خود داوران نظارت خواهند داشت؛ در نتیجه روند تصمیم‌گیری آن‌ها عمومی خواهد شد.

استفاده از کمک داور ویدئویی یا به‌ اختصار VAR در جام جهانی 2018 فوتبال


۲- سیستم ردیابی و کنترل

فیفا بر روی تکنولوژی های خود وعده های زیادی داده است و قرار است مربیان هر ۳۲ تیم حاضر در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ گزارش عملکرد و کنترل بازی بازیکنان خود یا همان EPTS را دریافت کنند. EPTS یک تکنولوژی بر پایه تبلت است که با دوربین ها وتکنولوژی های پوشیدنی کار می کند. به گروه مربیان هر تیم سه تبلت داده می شود که اطلاعات بازیکنان مانند تعداد پاس ها ، تکل ها و سایر گزارشات در آنها جمع آوری می شود.


۳- پرداخت های غیر نقدی و بیومتریک

برای هوادارانی که به روسیه سفر کرده اند ، ویزا حکم گزینه ی خرید بدون پرداخت را در محل های برگزاری جام جهانی خواهد داشت. همچنین ، ویزا ها دارای ترمینال پوز ( POS ) هستند که قادر به پرداخت با گوشی ها و ساعت های هوشمند هستند. کاربران به کمک پرداخت های بیومتریک قادرخواهند بود که با سرعت هر چه تمامتر موارد مورد نظر خود را در جام جهانی ۲۰۱۸ پرداخت کنند.

پرداخت های غیر نقدی و بیومتریک


۴- محتوای ۴k  و واقعیت مجازی

این اولین بار در تاریخ جام جهانی است که فید های محتوایی ۴K برای پخش کنندگان در دسترس است. یک هاست متشکل از تمامی پخش کنندگان سرتاسر دنیا ، محتوای ۴K با کیفیت فوق العاده را برای افزایش تجربه تماشای محتوای با کیفیت برای کابران فراهم می آورد. جدا از این مورد ، پخش کنندگان فید های VR یا واقعیت مجازی نیز برای طرفدارن فوتبال فراهم خواهند کرد. به طور مشخص، بی بی سی یکی از شبکه هایی است که قصد دارد فید های VR برای بینندگان خود فراهم کند.

محتوای ۴k و واقعیت مجازی


۵- ارتباط از فاصله نزدیک یا NFC

به گفته آدیداس، یک نوآوری فنی نیز به توپ بازی ها اضافه می گردد. Adidas Telstar 18 که توپ رسمی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است، به یک تراشه NFC تجهیز خواهد شد . این تراشه NFC کمک می کند تا توپ به دستگاه های موبایلی که برای دریافت محتوای منحصر به فرد آماده شده اند وصل شده و اطلاعات را در اختیار آنها قرار دهد. قرار است این توپ در بازی های و مسابقات خاص به کار گرفته شود.

توپ رسمی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه Adidas Telstar 18 مجهز به NFC

۵ تکنولوژی جدید فیفا در جام جهانی ۲۰۱۸
ارسال
امتیاز کاربران ۵ (۱ نظر)
تکنولوژی, دانستنیها, مقالات , , , , ,

پرسش یا نظر خود را برای ما بنویسید

خرسندیم از اینکه خواننده مطالب سایت لاژورد هستید. لطفا آنرا به اشتراک بگذارید تا دوستان شما نیز آنرا مطالعه نمایند.